Games and Sports

GAMES AND SPORTS

 KENDRIYA VIDYALAYA NO-2 SALT LAKE

 LIST OF PARTICIPANTS FOR THE 49TH KVS NATIONAL SPORTS MEET 2018-2019

 

SL.NO

        NAME OF THE

         PARTICIPANTS

CLASS

           EVENTS

                     VENUE

DATE OF THE EVENTS

KVS NATIONAL HOST REGION

1.

ANUSHREE SARKAR

IX- D

ARCHERY U/17

KIIT CAMPUS, SPORTS COMPLEX.

29.06.18 TO 02.07.18

BHUBANESWAR

2.

PRAYUKTA  DAS

VIII- B

ARCHERY U/14

KIIT CAMPUS, SPORTS COMPLEX.

29.06.18 TO 02.07.18

BHUBANESWAR

3.

PEEYUSH PANDEY

X- D

BADMINTON U/17

KIIT CAMPUS, SPORTS COMPLEX

29.06.18 TO 02.07.18

BHUBANESWAR

4.

ANKIT PAL

XII-A

BASKETBALL U/19

KIIT CAMPUS, SPORTS COMPLEX

29.06.18 TO 02.07.18

BHUBANESWAR

5.

MANISH KUMAR GUPTA

 

X-D

BOXING U/17

 

02.7.18 TO 05.07.18

GURGAON

6.

RITTIK SINGH

XI-C

CRICKET U/19

DPS/MANGALAYTAN UNIVERSITY,ALIGARH

08.10.18 TO 13.10.18

AGRA

 

LIST OF PARTICIPANTS REPRESENTED THE 48TH KVS NATIONAL SPORTS

MEET 2017-2018 & 63RD SGFI MEET 2017-18

SL.NO

        NAME OF THE

         PARTICIPANTS

CLASS

           EVENTS

                     VENUE

KVS NATIONAL HOST REGION

1.

ANUSHREE SARKAR

IX- D

ARCHERY U/17

K.V.HABBAL

BENGALURU

2.

PEEYUSH PANDEY

X- D

BADMINTON U/17

KIITS BHUBANESWAR

BHUBNESWAR

3.

SAIKET BANERJEE

VIII- D

BADMINTON U/14

K.V.UJJAIN

BHOPAL

4.

ANAND KR RAM

X- D

ROPE SKIPPING U/17

K. V. NO-3 DELHI CANTT

DELHI

5.

AYAN CHAKROBARTY

XI- A

ROPE SKIPPING U/17

K. V. NO-3 DELHI CANTT

DELHI

6.

ABHIJIT SARKAR

X- D

ROPE SKIPPING U/17

K. V. NO-3 DELHI CANTT

DELHI

7.

GOURAV KUMAR

IX- B

ROPE SKIPPING U/17

K. V. NO-3 DELHI CANTT

DELHI

8.

ROHAN JHA

XI- C

ROPE SKIPPING U/17

K. V. NO-3 DELHI CANTT

DELHI

9.

MANISH KUMAR GUPTA

X-D

BOXING U/17

K. V. DIGARU

GUWAHATI

10.

SHRISTY BHATTACHARJEE

IX-A

TACKWONDO U/17

K. V. RWF YELAHANKA

BENGALURU

11.

RAHUL YADAV

IX-B

HAND BALL U/19

K.V.NO-2 DELHI CANTT

DELHI

12.

HIMANSHU SHARMA

XII-A

VOLLEY BALL U/19

KIITS BHUBANESWAR

BHUBNESWAR

13.

SACHIN KR DAS

XII-C

VOLLEY BALL U/19

KIITS BHUBANESWAR

BHUBNESWAR

14.

ANKIT KR JHA

XII-C

VOLLEY BALL U/19

KIITS BHUBANESWAR

BHUBNESWAR

15.

RITTIK SINGH

XI-C

CRICKET U/19

KIITS BHUBANESWAR

BHUBNESWAR

16.

PRANEET RANJAN PANDA

XII-C

CRICKET U/19

KIITS BHUBANESWAR

BHUBNESWAR

17.

GARIMA RAAJE

IX-A

BASKET BALL U/19

K.V.AFS YELAHANKA

BENGALURU

 

  RESULT OF THE REGIONAL SPORTS MEET-2017-18

SL.NO

             EVENTS

    ORGANISING  VENUE

   POSITION

                               REMARKS

 

1.

CRICKET BOY’S U-19

K V CHITTRANJAN

GOLD

TWO PARTICIPANTS SELECTED FOR 48TH

 KVS NATIONAL SPORTS MEET 2017-18.

2.

VOLLEY BALL BOY’S U-19

K V FORT WILLIAM

SILVER

 THREE PARTICIPANTS SELECTED FOR 48TH

 KVS NATIONAL SPORTS MEET 2017-18.

3.

BASKET BALL BOY’S U-14

K V SALUA

SILVER

NIL PARTICIPANT SELECTED FOR   48TH

KVS NATIONAL SPORTS MEET 2017-18.

4.

BASKET BALL GIRL’S U-19

K V JOKA

BRONZE

  ONE PARTICIPANTS SELECTED FOR 48TH

KVS NATIONAL SPORTS MEET 2017-18.

 

(a) Facilities available for       

 

       (i) Out door Games-      Foot ball ground 70 m x 35 m

                                              Volley ball Court

                                              Kho-Kho Ground

                                              Basket ball Court ( under renovation by APPWD)

        (ii) Indoor Games-       Chess, TT Board.

 

(b) Proposals submitted if any for games & sports-

         Levelling of Field

 

         Volley ball Court

                     &

         Kho-Kho Ground.

(c) Games & Sports in which the students excelled at   

        Regional/National Level-

     Swimming, Skating, Chess, Hand ball, Kabaddi, Kho-Kho &

      Athletics.

    

    School Kho-Kho Boys Team  is currently the Cluster Champions.

    Tuhin Roy2-Gold&3-Silver inKVS,National Swimming Championship