Co-curricular Activities

 

Co-CurricularActivities ( Secondary & Senior Secondary )

CCA SCHEDULE 2016-17

Sl No

Month

Date

Activity

1

APRIL

 

 

 

02-04-16

House Division

2

16/04/16

House Meeting

3

23/04/16

Sanskrit Shloka Recitation contest

4

30/04/16

English Recitation

5

MAY

 

 

6

JUNE

25/06/16

Slogan Writing

7

JULY

 

 

 

 

02-07-16

English Debate

8

09-07-16

Hindi Debate

9

16/07/16

Plantation

10

23/07/16

House Meeting

11

30/07/16

 

12

AUGUST

 

 

 

06-08-16

Group Song

13

13/08/16

 

14

18/08/16

Sanskrit Diwas

15

20/08/16

Quiz

17

SEPTEMBER

 

 

 

27/08/16

English Essay

18

03-09-16

Hindi Recitation

19

10-09-16

Hindi Essay Writing

20

17/09/2016

Calligraphy(English & Hindi)

21

OCTOBER

 

 

24/09/16

Hindi Skit

22

01-10-16

House Meeting

23

22/10/2016

Poster Making

24

NOVEMBER

 

 

 

 

English Skit

25

05-11-16

Drawing Competition

26

12-11-16

Group Dance

27

19/11/2016

 

28

DECEMBER

 

 

 

26/11/2016

 

29

03-12-16

Rangoli Making Competition

30

10-12-16

Carol Song

31

17/12/2016

 

 

HOUSE DISTRIBUTION FOR THE YEAR 2016-17

PATRON – Mrs. K. R. CHUGH

(PRINCIPAL)

Members of CCA Committee and Four Houses for the Session 2016-17w.e.f 01.04.2016

 

CO-ORDINATOR: MRS MAYA G.PILLAI (PGT – ENG)

ASSOCIATE CO-ORDINATORS – Mr. SATRUGHAN SINGH (PGT HIN)

MR H. R. JHA (TGT SKT)

      

           HOUSE – A :  EKTA HOUSE  (GREEN)

1.       Mr. R. P Das, PGT (Chem), I/C

2.       Mrs. Indrani Sengupta PGT(ECO)

3.       Mrs. Rita  Bhattacharya, TGT (Eng)

4.       Mrs. Ila  Dutta, TGT (Sc)

5.       Mrs. Sunita Mukherjee, TGT (Hindi)

6.       Mr. S. Ram TGT(SSt)

 

 

HOUSE – B : MANAVTA HOUSE   (BLUE)

1.       Mrs . Vijayalakshmi, PGT (Comm) I/C

2.       Mr. A.K. Jha PGT(Computer SC)

3.       Mr. Manoj Kumar, PGT (History)    

4.       Mrs. Gouri Roy Choudhary,  TGT(SST)

5.       Mrs. Sutapa Mitra, TGT (Maths)

6.       Mr. Janardhan  Sharma, TGT (Eng)

7.       Mrs. Krishna Roy, TGT (Hindi)

 

HOUSE – C : NAMRATA HOUSE   (RED)

1.       Mrs. Ranjana Saha, PGT (Bio), I/C

2.       Mr.    Mr. R B Mishra PGT(Geo)

3.       Mrs. Bharati Aditya, TGT (Eng)

4.       Mrs. Kaberi  Dasgupta, TGT (Maths)

5.       Mrs. Sabita De, TGT (Hindi)

6.       Mr. R. Mahato, TGT (Sc)

 

HOUSE – D : SAMVEDNA HOUSE   ( YELLOW)

1.       Mrs. Mala Chakraborty, PGT (Phys), I/C

2.       Mr. Kam  Raju PGT(English)

3.       Mr. Partha Saha, TGT (Maths

4.       Mrs. Chanda  Biswas, TGT (SSt)

5.       Mrs. Shelly Bhusan, TGT (Library)

6.       Mrs. Anita Ghosal, TGT (Sanskrit)

 

 

Common Members

 

1.       Mr. D. Paul, TGT (WET)

2.       Mr. A. K. Chakraborty (TGT PHE)

3.       Mrs. A. Sengupta, TGT (Art)